Afgørelse

Nummer
22/08837

Varsel om ændring i pris for fastprisaftale

Sagen drejede sig om, at forbrugeren og selskabet havde indgået en aftale om en fast elpris i to år, og at selskabet i løbet af fastprisperioden varslede, at den faste elpris blev suspenderet, hvorefter forbrugeren overgik til selskabets variable produkt. Spørgsmålet var derfor, om selskabet havde ret til at foretage den pågældende ændring i forbrugerens fastprisaftale.

Afgørelse

Et flertal på tre nævnsmedlemmer lagde vægt på, at selskabets oplysninger i henholdsvis ordrebekræftelsen og markedsføringsmaterialet var egnet til at give en forbruger en berettiget forventning om, at prisen var fast i den aftalte periode, det vil sige i to år. Flertallet mente derfor ikke, at selskabet kunne ændre prisen i den aftalte periode på to år.

Et mindretal på to nævnsmedlemmer mente omvendt, at selskabet efter aftalevilkårene havde ret til at foretage prisændringen i forbrugerens aftale, og at selskabets varsel om prisændringen var i orden og opfyldte kravene i elleveringsbekendtgørelsens § 4. Mindretallet mente derfor, at selskabet havde ret til at foretage prisændringen i forbrugerens aftale.

Sagen blev afgjort i overensstemmelse med flertallets opfattelse.

Selskabet skulle derfor anerkende, at forbrugeren havde ret til at få leveret el i overensstemmelse med den oprindeligt indgåede fastprisaftale, og at selskabet skulle tilbagebetale forbrugerens indbetalinger vedrørende selskabets opkrævninger for perioden efter prisændringen.

Sagsresumé

Den 5. januar 2022 indgik forbrugeren og selskabet aftale om selskabets levering af el og selskabet oplyste følgende om parternes aftale i ordrebekræftelsen:

”Velkommen til din nye energiaftale hos SK Energi.

Du har valgt Enkel El Fast24 Grøn Energi

Din Fastpris-aftale giver tryghed med en stabil energipris på 159,00 øre/kWh inkl. moms, men ekskl. afgifter i to år. Yderligere giver vi første års abonnement gratis, svarende til 300 kr. Din aftale løber fra 3. januar 2022 til 2. januar 2024, og derefter overgår din elaftale til vores Basis El.”

Ved brev af 2. august 2022 til forbrugeren oplyste selskabet, at det fra og med den 15. november 2022 måtte suspendere fastprisproduktet, og at forbrugerens energipriser i suspensionsperioden ville følge prisen på selskabets variable produkt. Selskabet oplyste endvidere, at såfremt forbrugeren ikke ønskede at acceptere ændringerne, havde han ret til at opsige sin aftale uden varsel.

Ved e-mail af 22. august 2022 til selskabet oplyste forbrugeren, at selskabet ikke var berettiget til at ændre i hans aftale, og forbrugeren klagede således over selskabets varsling af 2. august 2022.

Ved e-mail af 23. august 2022 til forbrugeren oplyste selskabet, at det henholdt sig til § 4 i elleveringsbekendtgørelsen, hvorefter det skulle varsle ændringer tre måneder før.

Den 2. oktober 2022 klagede forbrugeren til nævnet.

 

Læs hele afgørelsen 22/08837.