Afgørelse
Nummer
21/09737
Aftale om service på gasfyr – afvisning af klage på grund af nævnets manglende kompetence
Sagen drejede sig om, hvorvidt der mellem selskabet og forbrugeren var indgået en aftale om service af forbrugerens gasfyr og om selskabets priser. Forbrugeren købte ikke sin gas gennem selskabet, og derfor måtte nævnet tage stilling til, om sagen kunne behandles i nævnet.
Afgørelse
Nævnet afviste at behandle forbrugerens klage over selskabet, da forbrugeren klagede over en serviceaftale med selskabet, som ikke var knyttet til en samtidig aftale med selskabet om levering af gas.
Efter § 2, stk. 1, i nævnets vedtægter behandler nævnet klager over forbrugeraftaler om køb og levering af elektricitet, gas og fjernevarme samt andre varer og tjenesteydelser i forbindelse hermed. Da forbrugerens klage over serviceaftalen med selskabet ikke var knyttet til en aftale med selskabet om levering af gas, havde nævnet ikke kompetence til at behandle klagen.
Sagsresumé
Forbrugeren var oprindelig kunde hos Lygas Energiteknik A/S, hvor han havde et abonnement om gasfyrsservice hvert andet år. OK A.m.b.a. (selskabet) købte Lygas Energiteknik A/S i 2018. Kunderne blev den 28. september 2020 orienteret om opkøbet af Lygas Energiteknik A/S, og den 19. oktober 2020 blev samtlige kundeforhold i Lygas Energiteknik A/S overdraget til selskabet.
Forbrugeren købte ikke sin gas gennem selskabet men gennem en anden gasleverandør.
Den 28. juli 2021 udførte selskabet et hovedeftersyn af forbrugerens gasinstallation. Det fremgik af servicerapporten, at selskabet havde renset både kedel/veksler, brænder og vandlås. Herudover havde selskabet udskiftet tænding, flammeovervågning og en utæt aut. luftudlader.
Ved regning af 28. juli 2021 opkrævede selskabet forbrugeren 5.782,19 kr. for henholdsvis en toårig serviceaftale, diverse reservedele og komponenter.
Ved e-mail af 31. juli 2021 klagede forbrugeren over regningen, idet han fandt at både abonnement, reservedele og komponenter var for dyre.
Ved indbetaling af 17. august 2021 betalte forbrugeren 2.528,44 kr. til selskabet.
Forbrugeren klagede til nævnet den 3. september 2021.